Geoblog.pl    alwi    Podróże    2010 - Ukraina - Kijów    Kijow: Stare Miasto, Peczersk, Padół
Zwiń mapę
2010
26
lut

Kijow: Stare Miasto, Peczersk, Padół

 
Ukraina
Ukraina, Kijów
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 810 km
 
Kijów to ponad dwuipółmilionowe miasto, które do poł. XIXw składało się z trzech, prawie odrębnych części – Stare Miasto, Peczersk i Podół, które zrosły się dopiero w połowie XIXw.

Stare Miasto:
Główny Plac Kijowa to Majdan, Plac Niezaleznosci, który był centrum pomarańczowej rewolucji. Na placu malachitowa kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynia, która upamiętnia odzyskanie niepodległości. Naprzeciw łuk triumfalny z postacią Michała Archanioła, opiekuna stolicy. Pomiędzy nimi stoi nowoczesna szklana piramida, która jest bramą do sklepów, barów, salonów znajdujących się pod ziemią.
Na placu zawsze jest gwarno do późnych godzin.
Główna ulica: Chreszczatyk, a przy niej Duma Miejska, Giełda Miejska, Narodowa Filharmionia i .... sklepy reprezentacyjne i inne.

Zlota Brama: zbudowana przez Jaroslawa Madrego w XIw, zniszczona przez Mongolow w XIIIw. Jedna z trzech bram sredniowiecznych, która wiodła do miasta. Na niej wieszano ikony, aby chroniły miasto, a nad nią wznosiła się niewielka cerkiew św.Trójcy. W 1018r Bolesław Chrobry wyruszając na podbój Rusi Kijowskiej uderzył Szczerbcem o bramę wyszczerbiając go. Obecnie brama została całkowicie zrekonstruowana. Jednak historycy twierdzą, że Szczerbiec jest dużo późniejszy.

Plac Sofijski: przed Soborem Zofii, na ktorym stoi pomnik Bohdana Chmielnickiego z buławą.

Plac Michała przed monastyrem św. Michała Archanioła, na którym stoi pomnik: św. Olgi, św. Cyryla i Metodego oraz apostoła Andrzeja. Obok: pomnik ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-33, za który odpowiadał Stalin. Zagłodzono 10-12 milionów ludzi.

Zjazd św. Andrzeja, ulica pisarzy i artystów: brukowa ulica, jedna z najstarszych w mieście, łącząca Padół z centrum miasta. Przy niej muzea, galerie, cerkwie (św. Andrzeja) i kramy z pamiatkami. Tutaj sprzedawcy oferują obrazy, rzeźby, ceramikę, artystyczne wyroby z drewna i metalu, biżuterię i tysiące innych przedmiotów.
W dole: Muzeum Michaila Bulhakowa, w domu, w ktorym pisarz mieszkał w latach:1906-1919 oraz Muzeum Jednej Ulicy, w którym są pamiątki z dziejów ulicy. Dodatkowo: dom zwany Zamkiem Ryszarda Lwie serce w stylu angielskiego gotyku oraz punkty widokowe na Padół i dolinę Dniepru.

Kinesa karaimska z XIXw w stylu mauretanskim, autorem projektu był Polak Wladyslaw Horodecki. Ob. Dom Aktora.
Obok znajduje sie ambasada polska.

Peczersk:`historyczna dzielnica połozona na wzgorzu nad Dnieprem, gdzie mieszkały plemiona Normanow, którzy wg niektórych historyków założyli Ruś. Peczersk pelnił funkcje pielgrzymkowe. Znajdują sie tutaj:
Pomnik Matki Ojczyzny w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyznianej 1941-1945.Przedstawia kobietę trzymajacą miecz w dłoni o wadze 53 ton.
Carski Pałac Maryjski z XVIIIw zbudowany dla carycy Elżbiety, Parlament Ukrainy, fragmenty wałów Twierdzy Peczerskiej z VIIw., station Dynama Kijów oraz Ławra Peczerska.

Padół: dolna, rzemieślniczo-handlowa dzielnica Kijowa. Spotykali się tu Grecy, Żydzi, Arabowie, Wenecjanie, Niemcy.
W centrum plac Kontraktowy, gdzie zawierano umowy handlowe. Na środku Dwór Gościnny z pocz. XIXw., w ktorym były sklepy. W środku sala koncertowa / obecnie teatr/. W XIXw. A. Mickiewicz, F.Liszt, H. Balzac ogladali przedstawienia baletu i opery. Przed Dworem jest fontanna Samsona z zegarem słonecznym, która stanowila fragment pierwszych wodociagów miejskich. Obok pomnik Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, hetmana kozackiego, zwolennika autonomii Kozaczyzny.
Po Przeciwnej stronie Akademia Kijowsko-Mohylańska założona w XVIw przez wspolnote prawoslawne /na czele stał metropolita kijowski Piotr Mohyła/ oraz liczne cerkwie m.in. cerkiew Ducha sw. cerkiew Zwiastowania NMP. Główna światynia dzielnicy to sobór Patriarszy Zaśniecia Matki Boskiej Pyhorosta z XIIw. Nad Dnieprem cerkwie: św. Eliasza, gdzie nastapił chrzest Kijowa w 988r oraz cerkiew sw. Mikołaja na Nabrzezu z XVIIIw.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
alwi
Ela
zwiedziła 12.5% świata (25 państw)
Zasoby: 143 wpisy143 2 komentarze2 0 zdjęć0 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
26.03.2011 - 29.03.2011
 
 
15.08.2010 - 23.08.2010
 
 
10.09.2010 - 12.09.2010