Geoblog.pl    alwi    Podróże    2007 - Egipt - Makadi Bay    Starożytne Teby
Zwiń mapę
2007
13
gru

Starożytne Teby

 
Egipt
Egipt, Luksor
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 3079 km
 
Całodniowa wycieczka do starożytnych Teb /dawna stolica Egiptu/, jednej z najważniejszych metropolii świata antycznego.
Teby zostały podzielone przez Nil na Wschodni Brzeg / Miasto Żywych/ i Zachodni Brzeg /Miasto Umarłych/.
Na wschodnim brzegu Nilu budowano świątynie dla bogów oraz rezydencje dla faraonów: w Karnaku i w Luksorze, na zachodnim zaś grobowce, świątynie grobowe i warsztaty mumifikacji, tzw. Dolina Królów.
Luksor i Karnak został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979r.

ZACHODNI BRZEG:
Dolina Królów, miejsce pochówku faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii, tj.1567 - 1085 p.n.e.:
W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe. Pierwszym faraonem pochowanym w dolinie krółów był Totmes I , a ostatnim - Ramzes XI. Grobowce są ponumerowne /63 szt/ wykute są w skałach i zbudowane są wg tego samego schematu, tj. korytarze prowadzą do przedsionków, a dalej do sali, gdzie jest pusty sarkofag. Na ścianach skalnych są malowidła w bardzo żywych kolorach /brak dostępu światła, wilgoci, światła/ przedstawiające sceny z życia faraonów.
Najbardziej obleganym grobowcem jest odkryty w 1922r. przez Howarda Cartera grobowiec Tutenchamona. Dalej grobowce: Ramzesa IV, V, VI; Amenhotepa II, Setiego I itd.

Światynia Hatszepsut położona w dolinie Deir el-Bahari. Poświęcona królowej Hatszepsut.
zbudowana w XV w. p.n.e. Składa się z trzech tarasów ułożonych kaskadowo połączonych rampami. Dekoracje w postacie: obelisków, sfinksów i wiele relefów uległo zniszczeniu. Jednym z najcenniejszych reliefów jest scena przedstawiająca podróż królowej do historycznej krainy Punt.
Badania i rekontsrukcje prowadzą polscy archeolodzy od 1961r. Na dziedzińcu Amona -Re znajduje się tablica upamiętniająca polską misję archeologiczną. Zrekonstruowano m.in. Górny Taras, na którym znajdują się: najważniejsze miejsce w świątyni Sanktuarium Boga Amona-Re, Górny Dziedziniec, gdzie odbywały się uroczystości, Portyk Koronacyjny z posągami królowej.
Obok z lewej strony świątyni znajdują się także pozostałości świątyni grobowej Mentuhotepa II, faraona z XI Dynastii oraz świątynia grobowa Totmesa III.

Kolosy Memnona to 2 posągi wykonane z kwarcytu o wys. ok. 20m i ważą każdy ok. 800 ton. Przedstawiają siedzącego na tronie faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii i stanowią jedyny pozostały fragment światyni poświecony temu faraonowi. Świątynia została zniszczona prawdopodobnie na skutek trzęsienie ziemi.

Wizyta w warsztacie rzemieśłniczym, /pelni zarazem funkcję sklepu/,w którym są wytwarzane onyksowe i alabastrowe przedmioty, a także figurki z granitu i bazaltu.

Rejs faluką po Nilu. Obecne: bociany, czaple, zimorodki. Na brzegach widać budynki światyń Luksoru i Karnaku.

WSCHODNI BRZEG:
Karnak
Na 100 ha w Karnaku znajduje się zespół świątyń, które zostały wzniesione w różnym okresie czasu przez 2000 lat. Kompleks składa się z trzech świątyń połączony jest alejami procesyjnymi.: światynia boga Amona-Re, świątynia boga wojny Montu i sanktuarium bogini Mut, żony Amona.
Największa na świecie świątynia z salą kolumnową, tzw. "Wielki Hypostyl" – świątynia Amona-Re została wzniesiona za czasów XIX dynastii. Składa się ze 134 kolumn pokrytych reliefami o wys. 23m. Kolumny są zbudowanych z piaskowca, a zakończone są kapitelami w kształcie kwiatów papirusu. Na jednym z naściennych reliefów w światyni jest lista 138 miejscowosci zdobytych przez faraona Szeszonka I nad Hebrajczykami z roku 923 p.n.e. Jest również relief przedstawiający rozmaite odmiany flory i fauny.
W kompleksie jest 6 pylonów / część była przebudowywana/, 2 obeliski o wys. 30m ufundowane przez królową Hatszepsut, 1 obelisk o wys. 23m ufundowany przez Totmesa I, kapliczki, święta sadzawka, gdzie za czasów Amenhotepa postawiony został pomnik wielkiego skarabeusza.
Dodatkowo świątynie: Ptaha, Ramzesa III, Chonsu i inne.

Luksor
Najważniejsza to świątynia Amona powstała za czasów Amenhotepa III z XVIII dynastii i Ramzesa II- z XIX dynastii.
Świątynia Amona w Luksor polączona jest ze świątynia Amona w Karnka aleją procesyjna dł. 3 km, przy której są sfinksy o głowach barana. Do naszych czasów przetrwały pylony, jeden obelisk o wys. 25m, kilka posągów Ramzesa, kaplica Hatszepsut, sala kolumnowa z kolumnami o wys. 19m pokrytych reliefami /przedstawiono procesje do Luksoru, a po drugiej stropnie powrót procesji do świątyni w Karnaku/. W Sali Kolumnady znajduje się grupa rzeźb przedstawiająca Amona , sanktuarium trzech bóstw tebańskich: Amon, Chonsu i Mut.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
alwi
Ela
zwiedziła 12.5% świata (25 państw)
Zasoby: 143 wpisy143 2 komentarze2 0 zdjęć0 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
26.03.2011 - 29.03.2011
 
 
15.08.2010 - 23.08.2010
 
 
10.09.2010 - 12.09.2010