Geoblog.pl    alwi    Podróże    2010- Norwegia    Oslo: muzea
Zwiń mapę
2010
12
wrz

Oslo: muzea

 
Norwegia
Norwegia, Oslo
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1247 km
 
Bygdøy, półwysep na terenie Oslo, który oddziela od centrum kilkuminutowa przeprawa promem.
Jest największym skupiskiem atrakcji z muzeami.

Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset)
Muzeum prezentuje najlepiej na świecie zachowane łodzie Wikingów, zbudowane ponad 1100 lat temu, a odnalezione w czasie prac archeologicznych. Dębowe statki wydobyto pod koniec ubiegłego wieku z rytualnych kopców grzebalnych, położonych w południowej Norwegii.
W środku w budynku skonstruowano platformy widokowe, z których można zaglądnąć do wnętrza kadłubów. Dodatkowo zobaczyć można eksponaty znalezione w kurhanach, np. rzeźbione sanie ceremonialne, skrzynie, przedmiotów codziennego użytku:nożyczki, grzebienie, patelnie, filiżanki.
Prezentowane są w nim trzy dębowe łodzie:
łódź z Oseberg – najokazalsza z łodzi, dł. 22m i szer.5m
łódź z Gokstad – większa i szersza:
łódź z Tune – najbardziej zniszczona.

Norweskie Muzeum Ludowe / Skansen (Norsk Folkemuseum)
Skansen z 1894 roku prezentuje kulturę ludową Norwegii, gdzie zgromadzono 155 budynków z różnych regionów, m.in. wiejskie chaty, osiemnastowieczną zabudowę miejską, aptekę i stację benzynową z pierwszej połowy XX wieku, letnią rezydencję króla Oskara I oraz słynny kościół drewniany Gol Stavkirke.

Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet)
Głowna atrakcja to statek polarny Fram z 1892 roku wybudowany na zamówienie Fridtjofa Nansena. Fram prezentuje oryginalne wyposażenie z przełomu XIX wiek i XX wieku. Wokół niego ekspozycje poświęcone 3 wyprawom polarnym i podróżnikom – Fridtjofowi Nansenowi (w latach 1893-1896), Ottonowi Sverdrupowi (1898-1902) oraz Roaldowi Amundsenowi (1910-1912).

Norweskie Muzeum Żeglugi
Zgromadzono eksponaty związane z morzem, m.in, modele statków i łodzi, wyposażenie statków, obrazy o charakterze marynistycznym. Pokaz kinowy nt ciekawych miejsc w Norwegii.

Muzeum Kon-Tiki
Muzeum prezentuje eksponaty związane z wyprawami Thora Heyerdahla – tratwę Kon-Tiki, papirusową łódź Ra II, eksponaty z Wyspy Wielkanocnej, Peru i Polinezji, Mezopotamii.
Celem wypraw było udowodnienie tez głoszonych przez Heyerdahla w jaki sposób podróżowali ludzie i zasiedlali odległe ziemie, m.in.:
# Kon-Tiki /na tratwie z drewna balsowego w 1947 roku/: ludzie przybyli na Polinezję z Południowej Ameryki. Podczas wyprawy został również nakręcony film, nagrodzony w roku 1952 Oscarem w kategorii „najlepszy film dokumentalny”.
#Łódź Ra w 1969 roku: starożytni Egipcjanie dotarli do Ameryki przez Atlantyk.

Centrum
Muzeum Narodowe
Największa galeria malarstwa norweskiego w kraju prezentuje dzieła z okresu 1800-1939, w tym kolekcja dzieł Muncha, między innymi, jedną z wersji Krzyku. Poza artystami norweskimi w galerii znajdują się prace Maneta, Monet, Degasa, Renoira, Cezanne'a czy Picassa.

Muzeum Henryka Ibsena (Ibsen Museet)
W mieszkaniu Ibsena, w którym mieszkał od 1895 roku aż do swojej śmierci w 1906 roku urządzono ekspozycję związaną z życiem pisarza.

Dzielnica Toyen
Muzeum Muncha
Muzeum otwarto w 1963 roku. Posiada największą na świecie kolekcję prac Edvarda Muncha (1863-1944), który zapisał je w testamencie miastu. W zbiorach znajduje się ok. 1100 obrazów olejnych, 4500 rysunków, 18.000 grafik, rzeźby, zdjęcia, osobiste pamiątki. Kolekcja muzealna jest ogromna i tylko niewielka jej część może być wystawiona jednorazowo. Ponad połowa prac to stała ekspozycja, a reszta czasowe. W galerii m.in. kilka wersji Krzyku / namalował ok. 50 wersji/, Madonna, Chore dziecko, Pnącze z Wirginii.

Muzeum Historii Naturalnej
Obejmuje kilka muzeów, w tym Ogród Botaniczny oraz szklarnie.
Na terenie m.in. Muzeum Botaniki, Muzeum Zoologii, Muzeum Paleontologii oraz Muzeum Geologiczne.
Obok znajduje się dzielnica Kampen, gdzie zaczyna się dzielnica pakistanska.

Dzielnica Aker Brygge
Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter)
Centrum poprzez tradycyjne i multimedialne ekspozycje prezentuje tematy związane z wojną, pokojem i rozwiązywaniem konfliktów oraz Pokojową Nagrodą Nobla. Urządzono również ekspozycję związaną z życiem i działalnością Alfreda Nobla ( 1833-1896): przemysłowca i naukowca szwedzkiego, wynalazcy dynamitu, fundatora Nagrody Nobla.

Dzielnica Froner
Park Vigelanda (Frogner Park / Vigelandsparken) i Muzeum Vigelanda
Kompleks parkowy z rzeźbami Gustawa Vigelanda – 212 rzeźb z brązu i kamienia, przedstawiających łącznie ok. 600 postaci.
(Gustav Adolf Vigeland, właś. Gustav Thorsen (ur. 11 kwietnia 1869 w Mandal niedaleko Vigeland, zm. 12 marca 1943 w Oslo) – zyskał sławę pod koniec XIX wieku jako twórca rzeźb symbolicznych i secesyjnych).
Ponad połowę życia Vigeland poświęcił realizacji kompozycji rzeźbiarsko-ogrodowej w Parku Frogner.
Centralnie położona jest rzeźba Monolitten (Monolit) – 17m kolumna zbudowana z 121 postaci nagich ludzi, w tym jedna z rzeźb jest autoportretem artysty. Za bramą jest most z 58 figurami mężczyzn, kobiet i niemowląt, wśród ktorych jest słynna rzeźba Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec) – postać nagiego chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.
W skład zespołu parkowego wchodzi również zaprojektowane przez artystę oświetlenie, kute bramy i furtki do parku. Wszystkie te elementy zaprojektował rzeźbiarz, ale wykonawcami byli zatrudnieni przez niego kamieniarze, odlewnicy i kowale. Park został ukończony pod koniec lat czterdziestych XX wieku, po śmierci artysty.
Muzeum Vigelanda (Vigeland-museet)
W budynku muzeum, wzniesionym w latach 1920 roku, mieściło się pierwotnie atelier rzeźbiarza i jego mieszkanie. Obecnie obejrzeć tam można odlewy jego prac i mniejsze rzeźby.

Dzielnica Holmenkollen
Skocznia narciarska Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa
Zbudowana w 1892 roku jest najstarszą skocznią na świecie i była miejscem Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku.
Jest jedną ze skoczni, na których odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Adam Małysz jest jedynym zawodnikiem w historii, który tryumfował na Holmenkollen pięć razy.
W budynku skoczni znajduje się Muzeum Narciarstwa, w którym obejrzeć można eksponaty pokazujące rozwój sportów zimowych. Można także wjechać windą na wieżę skoczni, skąd rozpościera się widok na Oslo i zatokę.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
alwi
Ela
zwiedziła 12.5% świata (25 państw)
Zasoby: 143 wpisy143 2 komentarze2 0 zdjęć0 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
26.03.2011 - 29.03.2011
 
 
15.08.2010 - 23.08.2010
 
 
10.09.2010 - 12.09.2010